Zapata ve Meksika Devrimi pdf oku indir

1
Zapata ve Meksika Devrimi pdf oku indir

Zapata ve Meksika Devrimi pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Zapata ve Meksika Devrimi kitabını paylaştık. 432 sayfadan oluşan Zapata ve Meksika Devrimi kitabının yazarı ise John Womack Jr.‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Zapata ve Meksika Devrimi oku indir. Zapata ve Meksika Devrimi pdf indir yandex, Zapata ve Meksika Devrimi pdf indir idefix, Zapata ve Meksika Devrimi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Zapata ve Meksika Devrimi Pdf indir

Zapata ve Meksika Devrimi Kısa Özet

John Womack’ın kaleme aldığı bu mühim toplumsal tarih çalışması, Meksika Devrimi ve özel olarak da 1914 tarihli Emiliano Zapata’nın öncülüğünde Morelos eyaletindeki köylü ayaklanmaları üzerinde duruyor. Kuzeydeki müttefiki ve yakın dostu Pancho Villa’nın aksine Zapata yoksul bir çiftçi olmadığı gibi bir *bandit* yani haydut da değildi. İstese yaşamını yaşadığı eyalette ufak bir soylu olarak geçirebilirdi. Halbuki o Güney’deki devrimci hareketin başına geçerek bugün bile örnek alınan bir tarım reformu geliştirmeyi seçmişti. 

Özellikle 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında hızla gelişen kapitalist tarım işletmelerine ve o zamana kadar yöre halkının olan toprakların bu işletmelere geçişine karşı ayaklanan köylülerin başına geçen General Zapata 1914’te muzaffer bir komutan olarak başkent Mexico City’ye girer ama onun amacı iktidar değildir.

Ayrıntılı bir Meksika tarihi, devrim ve Zapata kitabı olması yanında, bu çalışma bunun yanı sıra hem yazarı hem de anlattığı baş kişiliğiyle, bir tutkunun, bir aşkın, kendini bir işe, davaya adamanın da ürünüdür. John Womack’ın titizlikle belgelendirdiği sürükleyici anlatısı Emiliano Zapata’nın tarihsel önemini ve bıraktığı mirası anlamak ve bugün Meksika köylüleri ve adını ondan alan Zapatist hareketi için neler açıkladığini görmek için vazgeçilmez bir kaynaktır.

Bir cevap yazın