Türk Yahudi Basını Tarihi pdf oku indir

4
Türk Yahudi Basını Tarihi pdf oku indir

Türk Yahudi Basını Tarihi pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Dünya Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Türk Yahudi Basını Tarihi kitabını paylaştık. 288 sayfadan oluşan Türk Yahudi Basını Tarihi kitabının yazarı ise Naim A. Güleryüz‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Türk Yahudi Basını Tarihi oku indir. Türk Yahudi Basını Tarihi pdf indir yandex, Türk Yahudi Basını Tarihi pdf indir idefix, Türk Yahudi Basını Tarihi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Türk Yahudi Basını Tarihi Pdf indir

Türk Yahudi Basını Tarihi Kısa Özet

“…Yurdumuzda ilk `Yahudi Basını` girişiminden günümüze 173 yıl geçti. 28 Ekim 1927 Nüfus Sayımında sayıları 81.392 iken, şimdilerde hemen hemen 17.000 kadar kalmış Türk Yahudilerinin kültür envanterini gelecek kuşaklar için kayda almaya çalışırken, `Türk-Yahudi Basını`nın ihmal edilemeyeceği aşikârdır.

Genelde `Yahudi-İspanyolcası (Ladino) Basın` olarak da adlandırılabilecek gazete ve dergilere, Osmanlı İmparatorluğu`nda Sefaradların yaşadığı bir çok yörede (Eski Yugoslavya, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Mısır, Filistin) olduğu gibi, bir Osmanlı Sefarad cemaatinin örgütlendiği Viyana`da ve Osmanlı`dan göç eden Türk Yahudilerinin yerleştiği ABD, Fransa ve İsrail`de de rastlanmaktadır.

Bu konu ile alakalı araştırmalar, Türk Yahudileri Tarihi`nin bir çok tematik konusuna oranla daha zengindir. Lakin, `Yahudi-İspanyolcası Basın`nın özellikle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde gelişimini ayrıntı kısmı ile toparlayan ve bu anıtın mimarları olan fedakâr gazetecilerin yaşam detaylarını derleyen Türkçe bir eserden mahrumuz.

Yüz yetmiş üç yıl içinde yayına giren gazete ve dergilerin, özetle de olsa, kuruluş amaçlarını, içeriklerini, poblemlerinı kapsayan anlatımını bir başlık altında toplamanın artık zamanı gelmiştir, diye düşünüyorum. Söz konusu bu çalışmanın bunun yanında, bu yayınların mimarlarını, fedakâr yayıncı, yönetici, başyazar ve yazarlarının yaşam öykülerini de olanaklar oranında derleyerek, Türk Yahudiliğinin kültür mirası envanterine ilave edip gelecek kuşaklara emanet etmek toplumsal değerbilirlik borcumuzdur…”
Naim A. Güleryüz

Bir cevap yazın