Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri pdf oku indir

1
Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri pdf oku indir

Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri kitabını paylaştık. 192 sayfadan oluşan Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri kitabının yazarı ise Mustafa Kozan‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri oku indir. Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri pdf indir yandex, Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri pdf indir idefix, Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri Pdf indir

Türk Kimliği ve Türk’lerin Moğolistan’daki İzleri Kısa Özet

Moğolistan topraklarında çok sayıda devletler kurmuş, bir çok konfederasyonlar oluşturmuş olan Türkler, tarihin bir aşamasında çöküş ve gerileme başlamıştır.İklim koşullarının olumsuzluğu sebebiyle anavatandan ayrılmak zorunda kalmışlardır. Türklerden doğan boşluğu Moğollar doldurmuştur. Artık Ötüken’ in sahibi Moğollardı. 11. ve 12. yüzsenelerda Moğollar en büyük darbeyi Türklere vurdu. Harzm Devleti, Rum Selçukluları, Kıpçaklar birer birer Moğol hakimiyetine girdiler. Moğollar nüfus olarak az olmasına rağmen geniş topraklara sahip oldular. Moğol devletine bir çok Türk boyu ve Tunguzlar ortak oldu. Karahitaylar ve Uygurlar da ortaklığa katıldılar. Bu karışmada Moğollar azınlıkta oldukları için Uygur dilini kullandı. Zaman içinde bir kısmı Türkleşti. Bundan dolayı Moğollar’la Türkler birbirine çok andıran iki halktır.

1206 senesinde Orhun ırmağı kenarında şölen düzenlendi, Timuçin’ e Cengiz Han ünvanı verildi. O bölgede bulunan bütün halklar Cengiz Han’ a katıldı. Karluklar, Kırgızlar, Uygurlar ve Tatarlar. Bu birleşmede bir Moğol’a karşı yedi Türk yer alıyordu. Cengiz han hiç kan akıtmadan büyük bir imparatorluk kurdu. Yönetim ve egemenlik Moğollar’ da olmasına karşın, halkın çoğunluğunu Türkler teşkil ediyordu. Cengiz İmparatorluğunun hüküm sürdüği coğrafyadaki eserlerin sahibi Türklerdi.

Bir cevap yazın