Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti pdf oku indir

1
Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti pdf oku indir

Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti kitabını paylaştık. 159 sayfadan oluşan Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti kitabının yazarı ise Said Olgun‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti oku indir. Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti pdf indir yandex, Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti pdf indir idefix, Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti Pdf indir

Transvaal Meselesi ve Osmanlı Devleti Kısa Özet

Afrika, Avrupa emperyalizminin zirveye ulaştığı ve amansız bir yarışın meydana geldiği kara bahtlı bir coğrafya olagelmiştir. XIX. yüzyılın başlarında kâşifler, misyonerler ve bununla birlikte köleliğe ve köle ticaretine karşı hareket edenler, Avrupalı emperyalistlerin Kara Kıta’ya uygarlık ve medeniyet götürdükleri iddialarını mazur görmüşlerdi. Transvaal Meselesi ve Boer Savaşı, Kara Kıta’nın en güney ucunda Boerler olarak adlandırılan Flemenk asıllı beyaz yerleşikler ile sömürgeci İngilizler içinde yaşanan hâkimiyet mücadelesinin adıdır. Bir başka ifadeyle bölgeye sonradan gelerek
yerleşip burayı vatan haline getiren Boerlerin emperyalist İngilizlere karşı var olma mücadelesidir. Kara Kıtada beyazlar içinde yaşanan bu kanlı savaş, Osmanlı devletinde iktidar, aydın ve asker çevreleri aracılığıyla farklı saiklerle takip edilmiştir. Tüm bu çevreler, konuya konjonktüre, meşreplerine, mazilerine, dünya görüşlerine ve menfaatlerine göre yaklaşmışlardır. Buna bağlı olarak II. Abdülhamid’e karşı yürütmekte oldukları muhalif harekete İngiltere’nin desteğini sağlamak düşüncesindeki Jön Türkler, hürriyet ve demokrasi kahramanı olarak nitelendirdikleri İngilizleri desteklerken İngiliz zıtı olan Alman yanlıları Boerleri desteklemişlerdir.

Bir cevap yazın