Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 pdf oku indir

2
Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 pdf oku indir

Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 kitabını paylaştık. 323 sayfadan oluşan Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 kitabının yazarı ise Miraç Tosun‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 oku indir. Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 pdf indir yandex, Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 pdf indir idefix, Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 Pdf indir

Trabzon’ da Cemaatler Arası İlişkiler 1700 – 1770 Kısa Özet

Tarih bilimi, geçmişi yargılamayı değil, dönem vesikaları üzerinden geçmişte yaşananları anlamayı ve geleceğe ışık tutmayı hedefler. Bu nedenle tarih yazıcılığında önemle üstünde durulması gereken en mühim husus, geçmişi bugünün kavramlarıyla değil, döneminin değerleriyle ele almayı gerektirir.

Uygarlık tarihine damgasını vurmuş siyasal egemenliklerinden bir diğeride hiç şüphesiz altı yüz yıl süreyle varlığını sürdüren ve döneminin dünya siyasetine yön veren Osmanlı İmparatorluğu olmuştur. Bu nedenle şimdilerde farklı ülkelere mensup tarihçiler, sosyologlar ve siyaset bilimciler aracılığıyla Osmanlı tarihi ve toplumsal yapısı üzerine yoğun incelemeler yapılmakta, onun, farklı etnik ve dinsel grupları bir arada yaşatabilme tecrübesi ortaya koyulmaya çalışılmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu, etnik ve dinsel bakımdan çeşitli unsurları bünyesinde barındırmakta ve bu yapıyı hukuk temelli bir perspektiften organize etmekteydi. İmparatorluğun doğuya açılan kapısı olan ve stratejik önemi sebebiyle fethin akabinde tedricen eyalet merkezi haline getirilen Trabzon da farklı dinsel ve etnik nüfusu bünyesinde barındıran Osmanlı şehirlerinden biriydi.

Bu çalışma, 1700-1800 senelerı içindeki yüz yıllık zamanda Trabzon’da yaşayan Müslim ve gayrimüslim topluluklar içindeki ilişkileri Şeriye Sicillerini merkeze alarak ortaya koymayı hedeflemiştir. Mümkün olduğunca *tolerans*, *azınlık* *öteki* gibi modern kavramlardan kaçınılan çalışmada, imparatorluğun eyalet merkezlerinden birisi olan Trabzon şehrinde, 18. yüzyıl gibi klasik dönemin sürdüği bir zaman kesitinde Müslüman-gayrimüslim topluluklar içindeki ilişkilerin seyri ve ne biçimde geliştiği üzerinde durularak tarihsel tecrübeye ışık tutulmuştur.

Bir cevap yazın