Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri pdf oku indir

3
Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri pdf oku indir

Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Osmanlı Tarihi Kitapları türünde çıkarılan Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri kitabını paylaştık. 220 sayfadan oluşan Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri kitabının yazarı ise Ahmet Z. Özdemir‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri oku indir. Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri pdf indir yandex, Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri pdf indir idefix, Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri Pdf indir

Osmanlı’dan Günümüze İki İleri Bir Geri Kısa Özet

Yerküremizde kurulan bütün imparatorluklar yıkılmış. Lakin konu Osmanlı İmparatorluğu’na gelince, yıkılış nedenleri tarihçiler aracılığıyla; Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları çok genişlemişti. Merkezden oralara ulaşmak çok güçtü. Rusveyahil Batılı devletlerin yayılımcı (emperyalist) emelleri vardı. Maliyenin ve askeri düzenin bozulması diye açıklanır. Oysa bunlar yalnızca birer ayrıntıdır.

Burada asıl sorunu yukarıda, çatıda yani devleti devlet yapan kurumlarında aramak gerekiyor. Hiç kuşku yok ki bu kurumların başınd ada medreseler gelmektedir.

Bütün dünya çapında, özellikle Avrupa’da müsbet bilimler dediğimiz fen bilimlerinde ve sosyal alanlarda yenilikler, ilerlemeler olurken ve de Rönesans ve reform bizim medreselerimiz içe kapanıp olduğu yerde kalakaldı. Eskilerin deyimiyle *cumud* oldu yanı dondu kaldı.

Osmanlı devleti, çağın gidişini kavrayamayan medrese yetiştirmesi yöneticilerin basiretsizliği yüzünden yıkılmıştır. O bakımdan bu kitap yıkılışın kısa ama özlü gerçek bir öyküsüdür.

Bir cevap yazın