Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı pdf oku indir

4
Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı pdf oku indir

Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı kitabını paylaştık. 683 sayfadan oluşan Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı kitabının yazarı ise V. D. Smirnov‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı oku indir. Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı pdf indir yandex, Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı pdf indir idefix, Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı Pdf indir

Osmanlı Dönemi Kırım Hanlığı Kısa Özet

Sahib-Giray, Baki-bey’le aralarında çıkan anlaşmazlık yüzünden Moskova’ya gerçekleştirdiği sefer başarısızlıkla sonuçlanınca geri dönerken Korkunç İvan’a şu kahırlı mektubu gönderdi: *Ey mel’un ve bîdîn ve bed-âyîn-i Moskov diyen [dinsiz ve putperestMoskof adı verilen] sabancı kulum! Sana şöyle ma’lum ola ki, benim muradım bu idi ki, il ve vilayetin gâret idüb [talan edip] ve seni tutup sana saban sürdürüb ulu atañı babalarımız nice kullanırlarsa ben seni artık ri’ayetidüb [ben sana daha fazlasını yapıp] ayağına kademe [talkan] urub kuyukazduram ve kendü miktarıñı öziñe bildürüb cihan halkın sana güldürem[kaç paralık adam olduğunu kendine gösterip, el-âlemi sana güldüreyim].Var Allah-ü Teâlâ Hazretleri’ne şükürler eyle ki, dahi dünya çapında yiyecek ekmeğin varmış. Baki neden olub [Baki-bey yüzünden] Oka suyı geçilmedi.Âña dualar eyle. İmdi evvel ol koyunun içindeki böriyi [kurdu] depeleyüb ve bağım içinde olan har u haşekni ayırtlayub [bahçemdeki yaban otları ve haşeratı temizleyip] añdan senin hakkıñdan gelem.*

Nereden nereye?

Vaktiyle onları akın ve yağmalara itekleyen Türkler, şimdi ülkeler arası anlaşmalarla elleri kolları bağlanınca, onların komşu devletlerin topraklarına saldırmasını engellemeye çalışıyorlardı. Sabık hanlar, düşman topraklarına akınlar düzenleme hususunda Bâb-ı Âlî’nin buyruklarına itaatsizlik ettiklerinde sürekli olarak değiştirilmişlerdi. AmaXVIII. Yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu için diğer halklara ve yakın bir gelecekte kaderini uzak komşusu Rusya’nın kaderiyle birleştirmeye hazırlanan vassal Kırım Hanlığı’na karşı işlediği tüm ağır hataların bedelini ödeme zamanı olacaktı. (Kitaptan)

Bir cevap yazın