Müderris ve Virtüöz pdf oku indir

6
Müderris ve Virtüöz pdf oku indir

Müderris ve Virtüöz pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Roman türünde çıkarılan Müderris ve Virtüöz kitabını paylaştık. 544 sayfadan oluşan Müderris ve Virtüöz kitabının yazarı ise Selçuk Orhan‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Müderris ve Virtüöz oku indir. Müderris ve Virtüöz pdf indir yandex, Müderris ve Virtüöz pdf indir idefix, Müderris ve Virtüöz PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Müderris ve Virtüöz Pdf indir

Müderris ve Virtüöz Kısa Özet

“Şimdilik gördüğü iki Doğu’yu da içine sindirememişti. Biri sarayları bile ahşap barakalar gibi kuruveren kanaatkâr olmaktan çok aceleci bir Doğu’ydu; bir diğeri olan aynı acelecilikle kayıp tarihi yakalama telaşına düşmüş müsrif ve gösterişçi bir Doğu.”

“Hiç açığa çıkmamış duyguların kentiydi İstanbul Liszt’in gözünde; hiçbir aralıktan sızmayacak uluorta konuşulamayacak düşlerin ambarıydı. 
En azından yorgun hamalların umutsuzlukla kendilerini seyrettiği tozlu sokaklara o gün için katlanabilmesinin yolu böyle bir olasılığı kabullenmesiydi.”

1847’nin haziran ayında dünyaca ünlü piyano virtüözü Franz Liszt bir dizi konser vermek üzere İstanbul’a gelir. Sarayda konsolosluklarda ve seçkin konaklarda çalar. Gittiği her yerde el üzerindedir. Lakin ünlü piyanist yolculuğun başında gemide tanıştığı ve “Erlkönig” adını taktığı enteresan bir yabancının oyunlarına kapılıp kendini bir komplonun ortasında bulacaktır.

Aynı günlerde genç bir müderris Ahmet Cevdet velinimeti saydığı Reşit Paşa’nın görünüşte önemsiz bir meseleden ötürü kendisine darıldığını öğrenir. Paşa’nın gönlünü kazanmak için kayıp bir müsveddenin peşine düşer. Arayışı Ahmet Cevdet’i siyasetin kanlı sokaklarına sürükleyecektir.

Müderris ve Virtüöz 19. yüzyılın ortasından iki hikâyeyi romantizmle gerçekçiliği birleştirerek iç içe sunuyor. Doğu ile Batı’nın ezeli ayrılığı Avrupa’yı sarsan ilk devrimler finans-kapital çekişmeleri aşkın anlamı geçmişle geleceğin savaşı iktidarın çürüyen yüzü kölelik ve gizli örgütler gibi katmanlarda bugüne seslenen bir tarih kurgusuyla 19. yüzyıl romanı tadında bir dönem anlatısı.

Bir cevap yazın