Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları pdf indir

6
Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları pdf indir

Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları pdf indir, kitap özetleri sitemizde Yakın Tarih Kitapları türünde çıkarılan Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları kitabını paylaştık. 448 sayfadan oluşan Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları kitabının yazarı ise Tahirü’l-Mevlevi‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları oku indir. Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları pdf indir yandex, Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları pdf indir idefix, Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları Pdf indir

Matbuat Alemindeki Hayatım – İstiklal Mahkemesi Hatıraları Kısa Özet

İstiklâl Mahkemeleri ile ilgili yayımlanan birkaç mühim kitap içinde bulunan Tâhirü’l-Mevlevî’nin İstiklâl Mahkemesi Hatıraları adeta gelecek nesillere aktarmak üzere kaleme alınmış bir vesika niteliğine sahiptir. Yakın tarihimize dair tanıklıkları ve tanıklıkleri içermesi sebebiyle, çok yönlü bir okumaya ve değerlendirmeye tabi tutulabilecek bir eser.

Tâhirü’l Mevlevî’nin kaleme aldığı anılarını, İstiklâl Mahkemesi’nde yapmak isteyip de yapamadığı ayrıntılı bir savunması olarak değerlendirebileceğimiz gibi, Osmanlı’nın ahlâk, gelenek ve yaşayış tarzı itibariyle batılılaşmasına karşı donanımlı, birikimli ve dindar bir aydının savunması olarak da görebiliriz.

Osmanlı’nın çöküşü ve devrimler Türkiye’sinin doğuşuna şahit olup tekke ve zaviyelerin kapatılması, harf ve şapka inkılâplarıyla hayli sıkıntılı günler yaşayan yazar bir çok yerde sessiz kalmayı tercih etmiştir. Lakin ilerleyen sayfalar boyunca bu sessizliğin aslında bir çok şeyi de anlatmakta olduğu görülecektir.

 

Bir cevap yazın