Kırmızı Giysili Adam pdf oku indir

6
Kırmızı Giysili Adam pdf oku indir

Kırmızı Giysili Adam pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Klasik Romanlar ve Kitapları türünde çıkarılan Kırmızı Giysili Adam kitabını paylaştık. 288 sayfadan oluşan Kırmızı Giysili Adam kitabının yazarı ise Julian Barnes‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kırmızı Giysili Adam oku indir. Kırmızı Giysili Adam pdf indir yandex, Kırmızı Giysili Adam pdf indir idefix, Kırmızı Giysili Adam PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kırmızı Giysili Adam Pdf indir

Kırmızı Giysili Adam Kısa Özet

Julian Barnes’ın yazarlığında dikkat çekici bir yere sahip olan *biyografi* kavramı karşımıza ilk kez Flaubert’in Papağanı’nda *birbirine iple bağlanmış bir delikler derlemesi* metaforuyla çıkmış ve yazınsal bir *tür* olarak biyografi onun ardındanki bazı yapıtlarında da değişik veçheleriyle işlenmişti. Julian Barnes, Kırmızı Giysili Adam’da, on dokuzuncu yüzyıl dünyasından öncü bir doktor; ama bunun yanı sıra bir sanat meraklısı, bir koleksiyoncu ve de bir Donjuan olan Samuel Pozzi kimliğinden hareketle bu kavramın içini yine zengin, yine yoğun ve bir o kadar enteresan öğelerle doldurmaya girişiyor. Anlatı öte yandan esas olarak Pozzi’nin enteresan hayat macerası üzerinde yoğunlaşırken, öte yandan da 19. yüzyıl edebiyat ve sanat dünyasının ünlü şahsiyetlerine ilişkin olarak hemen hemen baş döndürücü bir panorama çiziyor. Yazar birbirinden enteresan yaşam hikâyeleriyle anekdotları, derinlikli analizler içeren tablo yorumlarını ve onlardan hiç de daha az merak uyandırıcı olmayan günce kayıtlarını bir bir gözlerimizin önüne çıkarıyor. Sözünü ettiğimiz bu panorama içinde hangi ünlü şahsiyetler boy göstermiyor ki: Başta Proust’un Baron de Charlus kişiliğine esin kaynaklığı etmiş olduğu *kabul gören* Kont Robert de Montesquiou olmak üzere Oscar Wilde’dan tutun da sayısız ressama (John Singer Sargent, Carolus-Duran, La Gandara, Degas vb.), Henry James’ten tiyatrocu Sarah Bernhardt’a ve sayısız besteciye kadar (*enteresan üçlü*nün mensuplarından Prens Edmond de Polignac, Wagner vb.) ünlü veya daha az tanınmış yahut hiç tanınmayan çok sayıda kişi hikâyeleriyle bir çeşit resmi geçit yapıyorlar.

Bu donanımlarıyla Kırmızı Giysili Adam yalnızca biyografi temelli enteresan bir deneme kitabı veya jinekoloji alanında geçen yüzyılda elde edilen tıbbi yeniliklerin bir tarihçesi olmakla yetinmeyip içinde edebiyatın içeriğinin ta kendisinin derinlemesine tartışıldığı, hayata sanat ve edebiyat perspektifinden bakmanın ne olabileceğinin irdelendiği bir çalışma olarak da dikkat çekmekte.

Bir cevap yazın