Kafkasya’dan Anadolu’ya pdf oku indir

4
Kafkasya’dan Anadolu’ya pdf oku indir

Kafkasya’dan Anadolu’ya pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Kafkasya’dan Anadolu’ya kitabını paylaştık. 214 sayfadan oluşan Kafkasya’dan Anadolu’ya kitabının yazarı ise Ekrem Hayri Peker‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Kafkasya’dan Anadolu’ya oku indir. Kafkasya’dan Anadolu’ya pdf indir yandex, Kafkasya’dan Anadolu’ya pdf indir idefix, Kafkasya’dan Anadolu’ya PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Kafkasya’dan Anadolu’ya Pdf indir

Kafkasya’dan Anadolu’ya Kısa Özet

Kafkasya, Doğuda Hazar Denizi`nden başlayarak, batıda Azak Denizi ve Karadeniz`e kadar uzanan ve kuzeyini Rus bozkırlarının, güneyini ise Kafkas Sıradağları ve Karadeniz`in oluşturduğu kıta koridorudur. Doğudan batıya doğru Dağıstan, Çeçenistan, İnguşetya, Osetya, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes, Abhazya ve Adige Cumhuriyetlerinden oluşan. “Kafkasya” Adige dilinde bir anlam ifade eder, başka dillerde anlamı yoktur. “Kaef Kaes” “Takip et, Ulaş” anlamındadır.

Kırım`ın 1783`de Ruslar aracılığıyla işgali ve ilhakı Çerkesya`nın sonunun başlangıcı olmuştur. Bu tarihten hemen hemen seksen yıl sonra Kuzey Kafkasya`nın Ruslar tarından işgali ve Kafkasların sürgünü gerçekleşti. Rusların saldırılarıyla on dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında, bir milyon insanın yaşadığı yerleşim yerleri yok edildi. Kafkasyalıların boşalttığı topraklara Ruslar aracılığıyla bir buçuk milyon civarında Kazak yerleştirildi. Çerkesler vatanlarını terk etmeye mecbur kaldılar.

Kafkasyadan gelen ailemiz Dursun Bey aracılığıyla Kızılöz köyü`nde konakladılar. Yakup oğlu Ömer`in Hanımı burada doğum yaptı ve Zekeriya Efendi 1880 yıllında geldi. Zekeriya Efendi Güvem Köyü`nün önderiydi. Uzun boylu, şövalye yürekli ve gözünü budaktan sakınmayan insandı.

Bir cevap yazın