Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir pdf oku indir

1
Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir pdf oku indir

Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Denemeler türünde çıkarılan Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir kitabını paylaştık. 432 sayfadan oluşan Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir kitabının yazarı ise Vala Nureddin‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir oku indir. Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir pdf indir yandex, Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir pdf indir idefix, Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir Pdf indir

Fikir ve Sanat Alemimize Bu Hürriyet Kafi Değildir Kısa Özet

Vâlâ Nureddin ‘Vâ-Nû’, şimdilerde yalnızca Nâzım Hikmet’in yakın dostu ve biyograficisi olarak hatırlanıyor. Oysa çok uzun seneler *Türkiye’nin bir numaralı fıkracısı* kabul edilmiş, hem olağanüstü genişlikteki ilgi alanıyla hem de kıvrak Türkçesiyle özellikle kendinden genç birkaç kuşak aydının büyük bir zevkle takip ettiği iyi bir yazardı. Fıkracılık mesaisini, 1920’lerin ikinci yarısından 1960’ların ortalarına kadar kesintisiz olarak, belli bir dünya görüşü etrafında sürdürmüş istisnai bir kalem adamıydı. Hep şu endişeyı gözetmişti: Yeni kurulan Cumhuriyet’in yurttaşlarını modern, seküler bir kamusal ahlak ve bu ahlakı kurumsallaştıracak bir örgütlülük daha da ilerletmeye teşvik etmek; toplumsal kültürümüzün bu ahlakın geliştirilmesine engel olan yanlarını tatlı bir dille ama kıyasıya eleştirmek.
 
Çok farklı türlerde *iki kamyon* dolusu metin üreten Vâ-Nû en fazla fıkra yazarlığını önemsiyordu; çünkü ileriki senelerın araştırmacılarının onun tanıklık ettiği müthiş dönemi anlamak istediklerinde mutlaka fıkra yazarlarına başvuracağını düşünüyordu. Biz de onu günümüz okurlarına tanıtmak için on binlerce yazısı içinden üç yüz kadar fıkrasını iki cilt halinde paylaşmak istedik. Fikir ve Sanat Âlemimize Bu Hürriyet Kâfi Değildir cildi edebiyat, dil, din ve ahlak, fikir ve sanatla alakalı yazılarından, Asri Rüyalar, Fetiş Rejimler cildi ise gündelik yaşamı ve toplumsal kültürümüzü eleştiren yazılarıyla çalışma yaşamı ve siyasetle alakalı yazılarından bir seçki niteliğinde.
 
Haldun Taner, Vâ-Nû’yu şöyle anlatır: *Onun sütunu bize hocalarımızın açamadığı ne pencereler açtı. Köklü bir İstanbul terbiye ve görgüsünden gelen çelebiliği, Galatasaraylılığın verdiği ince bir şakasi, çok sevdiği Viyana’nın hayat üslubundan edindiği zarif bir Avrupalı gustosu ve nihayet Moskova günlerinin anısı bir diyalektikten örülme, kendine özgü, çok enteresan bir kültürü vardı.*
 
Bu yazılar, eminiz, günümüz okurları için de yeni pencereler açacak!

Bir cevap yazın