Türkçe Yama

EA’den FIFA isim hakkı için 1 Milyar Dolar istenmiş

EA’den FIFA isim hakkı için 1 Milyar Dolar istenmiş, Oyun severler için EA’den FIFA isim hakkı için 1 Milyar Dolar istenmiş ile alakalı bilgi verelim istedik… Makalemizin içinde EA’den FIFA isim hakkı için 1 Milyar Dolar istenmiş ile alakalı ayrıntıları bulabilirsiniz.

EA’den FIFA isim hakkı için 1 Milyar Dolar istenmiş

EA Games son haftalarda FIFA serisinin isminin değiştirileceği haberleri ile sürekli olarak gündeme geliyor. Geçen günlerde şirketin bu konuyu düşündüğünü ve önümüzdeki yıl için FIFA serisinin değişecek isim alternatifleri üzerine durduğunu siz değerli okurlarımıza aktarmıştık. Hatta bu isimler içinde EA Sports FC ismi de düşünülüyordu. Firmanın isim hakkı hususunda değişiklik yapmak istemesinin asıl nedeni ise bugün yaşandı.

EA, FIFA isim hakkı için 1 Milyar Dolar ödüyormuş

New York Times haberine  göre FIFA oyunlarının geliştiricisi EA Games ile dünya çapındaki futbol organizasyonu olan FIFA içinde yaşanan anlaşmazlığn asıl sebebi istenen telif ücretinden kaynaklanıyor. Rapora göre FIFA, EA Games’in bu ismi lisanslı olarak kullanması için her dört yılda bir 1 milyar dolar talep etmek istiyor. Ayrıca kuruluş, EA Games’in oyunda kullandığı isim ile ekstra durumlardaki para kazanmasını da sınırlamak istiyor.

EA'den FIFA isim hakkı için 1 Milyar Dolar istenmiş

New York Times’a göre EA Games ilerleyen zamanlarda seri için NFT dahil olmak üzere farklı para kazanma metotları düşünüyor. FIFA ise isim hakkı için ödenen ücretin yalnızca oyun ismiyle sınırlı kalmasını ve bu isim üzerinden farklı kazançlar elde edilmesinin önüne geçmek istiyormuş gibi duruyor diyebiliriz.

EA bunun bunun yanında kafalardaki en büyük soru işaretini de kaldırmış ve FIFA ortaklığının diğer resmi ortaklıklarından farklı olduğunu, yani FIFA’nın ismi değişse de resmi takım ve oyuncu adlarının kaybı manasına gelmediğini belirtmiş. FIFA lisansı isim dışında oyun içinde Dünya Kupası’nı kullanma logosunu ve benzeri hakları şirkete vermiş oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu