Cimri pdf oku indir

19
Cimri pdf oku indir

Cimri pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Klasik Romanlar ve Kitapları türünde çıkarılan Cimri kitabını paylaştık. 132 sayfadan oluşan Cimri kitabının yazarı ise Moliere‘dır. Ciltli kapağa sahip olan Cimri oku indir. Cimri pdf indir yandex, Cimri pdf indir idefix, Cimri PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Cimri Pdf indir

Cimri Kısa Özet

Kibarlık Budalası, Hastalık Hastası, Tartuffe gibi unutulmaz eserlerin müellifi Moliére’in tüm zamanların en bilinen piyeslerinden birisi olan Cimri adlı eserinin dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda çevirisi yapılmış ve Türk tiyatroları sahnelerini defalarca bu eşsiz oyuna açmıştır.

Oyunun, evine giren herkesi hırsız sanacak kadar takıntılı ve tamahkâr kahramanı Harpagon, cimriliğin ete kemiğe bürünmüş hâlidir. Moliére’in eleştirileri bu nekes karakter üzerinden insanoğlunun ahlaki düşüklüğüne de yönelir ve dönemine göre hayli sert olan hicvi bazı çevrelerde esaslı hasımlar edinmesine de neden olmaktadır. Bu eleştirilerden ne fayda hasıl olmuştur bilinmez zira Harpagon kişiliğinde tecessüm eden kusurlar, insanoğlu varbi hayli sürecektir. Bu yönüyle Moliére kadar Harpagon da ölümsüzdür.

*Cimri’nin mevzusunu Moliére hayattan mı aldı, kitaptan mı? Bu mesele bilhassa kendisinden sonra bir çok müellifleri işgal etmiş ve netice saygınlığıyla büyük dâhinin eserleri içinde en fazla kaynakları olan piyesin bu piyes olduğunda herkes ittifak etmiştir.*

Bir cevap yazın