Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar pdf oku indir

3
Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar pdf oku indir

Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Önemli Olaylar ve Biyografi ve Otobiyografi Kitapl türünde çıkarılan Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar kitabını paylaştık. 210 sayfadan oluşan Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar kitabının yazarı ise Kemal Arı‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar oku indir. Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar pdf indir yandex, Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar pdf indir idefix, Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar Pdf indir

Bruno Taut: Ölümüyle Atatürk’e Eşlik Eden Alman Mimar Kısa Özet

*Nerede bir yapı inşa ediyorsak, orası artık bizim yurdumuzdur!*
Bu söz, ünlü Alman Mimar Bruno Taut’a aittir.
Taut, ünlü bir Alman mimardır. O’nun yaşam öyküsünün bir evresi, genç Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşam öyküsü ile kesişmiştir. Atatürk’le aynı zaman diliminde gözlerini dünyaya açmış, yaşamının son iki yılını Atatürk Türkiyesi’nde geçirmiştir. O’nun yaşam öyküsünü Atatürk’ünkiyle birleştiren şey, Atatürk’ün ölümünden sonra Ankara’daki merasimler için O’nun katafalkını yapması, bu uğraşısı sırasında hastalanması ve kısa bir süre sonra da yaşamını yitirmesidir. Büyük mimar, Atatürk’e saygısının sonucu olarak, hastalığını gözardı etmiş ve Büyük Önder’e görevini yapma isteğinin bir sonucu olarak sağlığını yitirmiştir. Bu özverisine karşılık olarak, Bruno Taut’un na’şı İstanbul’da Edirnekapı mezarlığına defnedilmiştir. Bu zamana değin şehitlike defnedilmiş olan tek gayrimüslim kişi, Bruno Taut’tur.

Üniversite eğitimim, O’nun mimarlığını yaptığı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde geçti. Fakülte’nin Ankara’nın en seçkin yerinde, göz kamaştıran görüntüsü çok kişi gibi beni de etkiledi. Kimi zaman yaptığım sıradan okumalar kimi zaman da özel bir merakla gerçekleştirdiğim araştırmalar, bana bu birinin Türkiye’de yeterince tanınmadığını gösterdi. Kaynaklar sınırlı, belgeler kıttı. Bu çalışmanın başlangıcını seneler önce, Almanya’da Würzburg’ta yapılan ülkeler arası bir sempozyuma sunduğum bildiri oluşturdu. Bu sunu yerli ve yabancılar aracılığıyla bi hayli ilgi gördü. Bunun verdiği özgüvenle, yeni okumalar yaptım. Yerli ve yabancı arşivlerde ve basılı literatürde Taut ile alakalı araştırmalar yaptım. Böylelikle gün gün gelişerek, elinizdeki kitabın metni ortaya çıkmış oldu.

Bu çalışmanın tek bir amacı mevcuttur; Bruno Taut’un kişisel portresini öz çizgileriyle görülmektedirmak; sonra da Türkiye’de yaptığı mühim işlere ilgileri çekmek.
Başarılı oldum mu?

Bilmiyorum. Okuyanlar karar verecek.
Bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde gerek düşünceleri ve gerekse eylemli olarak çabalarıyla bir çok insanın katkısı oldu, onlara teşekkür etmem zorunlu… Başta öğrencim Araş. Gör. Mustafa Kırışman; Bremen’den Sayın Sevim Vreskala, Kiel’den Sayın Halil Fehmi Dağ; yine Bremen ADD Başkanı Sayın Aydın Genca ve çalışma dostlarının verdikleri öz güveni unutmam olanaksız… Her aşamasında dertlerimi dinleyen Dortmund’dan Sayın Hüseyin Ural ve Mustafa Kurt… Hele birisi daha var ki kesinlikle unutmam olanaksız; metnin düzeltmesinde katkısı olan son karıncalarımdan Tarih Bölümü öğrencim Sayın Şavgu Aydın… Ve Müllheim’den Sn. Nejla Püren Hanımefendi…
Her şey paylaşıldıkça güzeldir.

İzniniz olursa kitabımın vereceği azıcık bir onur varsa, bu dostlarım ve öğrencilerimle paylaşmak istiyorum.
İyi okumalar efendim.

Prof. Dr. Kemal Arı

Bir cevap yazın