Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi pdf oku indir

2
Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi pdf oku indir

Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Anı Mektup ve Günlük Kitapları türünde çıkarılan Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi kitabını paylaştık. 208 sayfadan oluşan Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi kitabının yazarı ise Osman Fikri Sertkaya‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi oku indir. Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi pdf indir yandex, Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi pdf indir idefix, Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi Pdf indir

Bir Türk Ailesi Rif’at Paşa Sülalesi Kısa Özet

Louis Pasteur`ün 1885`te kuduz hastalığına karşı aşı geliştirmesinden sonra Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid Han bakteriyoloji ihtisası için iki doktorunu, Hasan Zühtü Nazif Bey ile Mehmed Rif’at Hüsâmeddin Bey`i, Mart 1890 – Ekim 1892 tarihleri içinde Paris`e gönderir. İki Türk doktor Val-de Grâce Askerî Tıp Okulu (Hastahanesi)`nde ihtisaslarını yaptıktan sonra, Pasteur Enstitüsü`nde Dr. Roux`un nezaretinde kurs görerek kuduz aşısı yapmayı öğrenirler.

Hasan Zühtü Nazif Bey yurda dönüşünden sonra Dr. Hüseyin Remzi Bey`in 27 Temmuz 1892`de açtığı Telkîhhâne-i Osmânî (Osmanlı Aşı Evi)`ne 1894`te müdür olarak atanmış, fakat 1897`deki Türk-Yunan Savaşı`nda Teselya cephesinde tifüsten ölümü üzerine müdürlüğe 1897-1908 / 1909 senelerı içinde Mehmed Rif`at Hüsameddin Paşa atanmıştır.

Telkîhhane-i Şâhâne Müdürlüğüne getirilen Dr. Mehmed Rif’at Hüsâmeddin ise 1900`de Telkîhhane-î Şahane`de bir aşı mektebi açmış ve bu aşı mektebinde haftada bir gün nazarî ve haftada iki gün de pratik ders vermiştir.

Dr. Mehmed Rif’at Hüsâmeddin Telkihhane-i Şâhâne müdürü iken çiçek hastalığı üzerinde araştırmalar yapmış, hattâ çiçek hastalığının seyrini hafifletici bir serum da hazırlamıştır. 1900 (Hicrî 1318) senesinde Telkîhhâne`nin yedi yıllık ilmî mesaisini gösteren Telkîhhâne istatistiğini yayımlamıştır. 127 sahifelik bu eser Türkiye` de çiçek aşısı tarihi yönünden çok mühim bir kaynak olmuştur.

Veteriner mekteplerinde de bakteriyoloji dersinin okutulmasına ilişkin 2 Şubat 1309 (= 1893) tarihli irade çıkınca, Sultanahmet (Kabasakal Sokağı`ndaki) Mülkiye Baytar Mektebi`nin Fenn-i Mikrobî hocalığına Paris`ten yeni dönmüş olan Dr. Mehmed Rif’at Hüsâmeddin atanmıştır. Bu görev 1909`da Prof. Dr. Mehmed Rif’at Hüsâmeddin Paşa`nın üniversite hocalığından ayrılmasına kadar sürmüştür.

Prof. Dr. Mehmed Rif’at Hüsâmeddin Paşa Baytar Mehtebi’nde Mehmed Akif Ersoy’un da hocası olmuştur. Mehmed Akif Ersoy anılarında Rif’at Paşa’nın Louis Pasteır ve kuduz aşısı ile bilgiler verdiğini nakletmektedir.

Bir cevap yazın