Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı pdf oku indir

2
Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı pdf oku indir

Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı kitabını paylaştık. 192 sayfadan oluşan Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı kitabının yazarı ise Recep Çelik‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı oku indir. Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı pdf indir yandex, Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı pdf indir idefix, Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı Pdf indir

Bir Sürgünün Hikayesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı Kısa Özet

Tarih içinde hep hasret, hüzün coğrafyası olmuş Kırım’ın son yüzyılda yaşadıklarını anlatan en güzel ifadeler şarkılarda dile getirilen sözlerdir: *Men bu yerde yaşalmadım / Yaşlığıma toyalmadım“. Binlerce insanın 1944 senesinde gerçekleştirilen sürgünle birkaç saat içinde  evinden, yurdundan, doğup büyüdüğü topraklardan koparılmasını anlatan herhalde bu iki mısra kadar özetleyen başka ifade olamaz. Kırım Türklerinin çileli hayatları son iki asırdan beri hep devam edegelmiştir. 1783 senesinde Kırım’ı ilhak eden Rusya’nın zaman içinde bu bölgeye Slav ve gayri Müslim unsurları iskân ettirmesi ve Kırım Tatar Türklerinin topraklarının ellerinden alması inkâr edilemez bir insanlık suçudur. Bu zamanda Kırım’a yönelik sürgün, göç politikalarının en büyüklerinden birisi 1853’te başlayan ve 1856 senesinde imzalanan bir anlaşma ile sonlanan Kırım Harbinde gerçekleşir. 1873-1922 senelerı içinde Kırım’dan göç edenlerin sayısı hemen hemen iki milyondur. Rusya’nın bu coğrafyada Kırım Türklerinin izlerini silmeye yönelik politikaları aralıksız devam etmiştir. Bu politikaların en korkuncu ve yıkıcı olanı 1944 senesinde en ağır bir biçimde gerçekleşmiştir.

Bir Sürgünün Hikâyesi Kırım ve İsmail Bey Gaspıralı başlıklı eser, Kırım ve Kırım Tatar Türklerinin sembol ismi İsmail Bey Gaspıralı’ya farklı açılardan ulaşan yazılardan oluşmakta ve bir perspektif sağlamaktadır.

Bir cevap yazın