Bayrak pdf oku indir

3
Bayrak pdf oku indir

Bayrak pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Mustafa Kemal Atatürk Kitapları türünde çıkarılan Bayrak kitabını paylaştık. 200 sayfadan oluşan Bayrak kitabının yazarı ise Falih Rıfkı Atay‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan Bayrak oku indir. Bayrak pdf indir yandex, Bayrak pdf indir idefix, Bayrak PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

Bayrak Pdf indir

Bayrak Kısa Özet

30 Ağustos günü 16 daireli bir apartmanın önünden geçiyordum. Baktım: Tek balkonda bir ufak bayrak: “-Zaferi unutmuşuz,” dedim. Bayramların bir resmî yönü var. Asker geçer, top, tank geçer. Bir de vatandaşcası var. Herkes gönülden çoşkunluk gösterir. Bu İkincisini kaybetmişiz.

Zaferden bir gün önceki Türkiye’yi hatırlıyorum. Yunan ordusu bütün Batı Anadolu’da, Bursa’da, Trakya’da. İstanbul hükümeti, yenen devletlerin diktasına boyun eğmiş. Eğer İstanbul barışı olursa, Venizelos Anadolu Rumları ile Batı Anadolu Türklerini değiştirecek. Şimdi İzmir, Selânik kadar bir Yunan şehri olacaktı. İstanbul milletlerarası bir nitelikte kalacaktı. Çoktan bu şehirde azınlıkta olacaktık. Bir defa ne çarşılarda, ne bankalarda, ne ithalât ihracatta Türk’ün payı olmayacaktı. Doğu’da Ermenistan kurulmuş olacaktı. Kapitülasyonlar yürürlükte kalacaktı.

Anadolu ve Trakya çarşıları hıristiyan azınlıkların elinde bulunacaktı. Hıristiyan azınlıkların refahı durmadan artacak ve Kürde, Çerkeze, Şiiye, Sünniye parçalanan toplumun yoksulluğu git gide çoğalacaktı.

Bu ölüm hükmünden kurtulmanın tek çaresi Anadolu’da zaferi kazanmaktı. Bu zafer de fakat bir taarruzla kazanılabilirdi. Hükümet: “-Param yok!” diyordu. Ordunun başında bulunanlar taarruza karşı idiler. Meclis çoğunluğu hemen hemen bir barış peşinde idi.

İşte böyle kara bir günün kapkara bulutları içinden bir şimşek çaktı. Mustafa Kemal ordunun başına geçti. Bir vuruşta o sarsılmaz sanılan Yunan cephesini yıktı.

Bugünkü Türkiye ve Türklük yüzde yüz o günkü zaferin eseridir.

Bir cevap yazın