19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası pdf oku indir

1
19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası pdf oku indir

19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası pdf oku indir, kitap özetleri sitemizde Tarih Araştırma ve İnceleme Kitapları türünde çıkarılan 19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası kitabını paylaştık. 356 sayfadan oluşan 19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası kitabının yazarı ise Serap Toprak‘dır. Ciltsiz kapağa sahip olan 19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası oku indir. 19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası pdf indir yandex, 19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası pdf indir idefix, 19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası PDF indir drive indirme linkleri yazımızda..

19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası Pdf indir

19. Yüzyılda Balkanlarda Ulusçuluk Hareketleri ve Avrupalı Devletlerin Balkanlar Politikası Kısa Özet

Akdeniz’de stratejik bir seviyeye sahip olan Balkanlarda Türkler, 6. yüzyıldan bu yana mühim roller üstlenmiştir. Osmanlı Devleti ise, 14. yüzyıldan bu yana Balkan topraklarına sistemli bir biçimde yerleşmiş ve Balkan milletlerini millet sistemi içinde örgütlemiştir. Balkan milletleri bu sistem içinde yüzseneler boyunca kendi dinlerini, dillerini, gelenek ve göreneklerini korumayı başarmıştır. Lakin 18. yüzyıl sonunda Sanayileşme, milliyetçilik ve liberalizmin etkisiyle birlikte dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Balkanlarda da ulus devletlerin kurulması yönünde ayaklanmalar çıkmıştır.

Osmanlı Devleti’nde yaşayan azınlıklar, ulusal bir uyanış olarak gördükleri ayaklanmalarda dilde birliği ve tarihte sürekli olarakliği en mühim dayanak olarak görmüştür. Ayrıca ekonomik ve sosyal gelişmeler, yardım cemiyetleri, kilise, diaspora ve Avrupa kamuoyu Balkan uluslarının bağımsızlıkları yolunda itici güçleri olmuştur. Sırplar, Rumlar, Romenler ve Bulgarlar bağımsız birer devlet olmak için ayaklanmalar çıkarırken, 19. Yüzyılda Balkan ulusları üzerinde garantörlük hakkı elde eden Avrupalı devletler, Balkanlarda büyük ve kuvvetli bir devlettin kurulmasındansa, ufak ve güçsüz bir çok devletin kurulmasını tercih etmiştir. Avrupalı büyük devletler, özellikle İngiltere, Fransa ve Rusya dış politikalarını Osmanlı Devleti’ni parçalamak ve büyük payı kapmak üzerine kurmuştur…

Bir cevap yazın